top of page

Małgorzata Słoniowska jest absolwentką Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1985 r. W 1988r została zatrudniona w Operze Wrocławskiej, w której pracowała nieprzerwanie przez 28 lat na stanowisku scenografa.

Małgorzata Słoniowska jest autorem kostiumów i scenografii

do blisko 150 spektakli Opery Wrocławskiej oraz wielu teatrów

i oper w kraju i za granicą . W macierzystym Teatrze projektowała scenografie i kostiumy do ponad 100 spektakli takich jak m.in. „Bolero” M. Ravela, „Sylfidy” F. Chopina, „Królewna Śnieżka” i „Kot w butach” B. Pawłowskiego /2002/ gdzie tworzyła baśniowe, barwne kostiumy i scenografię przypominającą klocki lego. „Trzy kroki stąd” M. Oldfielda, „Msza” L. Bernsteina, „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, „Romeo

i Julia”, „Kopciuszek „ S. Prokofiewa /2008/, „Giselle” A.Ch. Adama, „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego, „Impresario w opałach” D. Cimarosy, „Requiem” i „Rigoletto” G. Verdiego, „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta, „Wesele Figara” W.A. Mozarta /2008/ oraz

do superprodukcji „Gioconda” A. Ponchielli /2003/ prezentowanej na Odrze i „Carmen” G. Bizeta /2007/ Hala Ludowa, „Bal maskowy” G. Verdi /2012/ Stadion Olimpijski, „Parsifal” R. Wagnera /2011/.

Projektowała kostiumy do spektakli baletowych : „Jezioro łabędzie” /2006/ i „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego /2007/ oraz do operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa /2006/ zrealizowanych przez Operę Wrocławską a także do oper : „Straszny dwór” S. Moniuszki dla Opery Lwowskiej i Teatru Muzycznego w Lublinie, „Impresario w opałach” D. Cimarosy dla Teatru Wielkiego w Łodzi. „Kawalera srebrnej róży” R. Straussa dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zachwyt wzbudziły Jej kostiumy zaprojektowane do „Krainy uśmiechu” F. Lehara dla Teatru Muzycznego w Gliwicach.

Jest autorką scenografii do spektaklu „Mały kominiarczyk”

B. Brittena wystawianego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Stworzyła kostiumy do wszystkich części tetralogii R. Wagnera „Pierścień Nibelunga” w reż. H.P. Lehmanna /2003 – 2006/ wystawianej przez Operę Wrocławską w Hali Ludowej dla wielotysięcznej publiczności. Przygotowała projekty kostiumów do „Figli szatana” A. Munchheimera, „Rękopisu…” R. Augustyna /2007/, „Kolonii karnej” J. Bruzdowicz /2008/, „Raj urtacony”

K. Pendereckiego” /2008/, „Don Kichota” L.A. Minkusa /2009/,”Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha /2009/, „Borysa Godunowa” M. Musorgskiego /2010/, „Matki czarnoskrzydłych snów” H. Kulenty /2012/ oraz baletu „Kopciuszek” J. Straussa /2008/.

Uznanie najmłodszej widowni przyniosły przygotowane do oper dla dzieci scenografia i kostiumy wg. Jej projektów : „Czerwony kapturek” J. Pauera /2008/ oraz „Alicja w krainie czarów”

R. Chaulsa /2008/. „Sid – waż, który chciał śpiewać” M. Foxa /2010/.

W latach 1990-2005 współpracowała z baletem Stadttheater

w Goerlitz , gdzie zaprojektowała kostiumy do 25 spektakli baletowych.

 

 

Z okazji jubileuszu dwudziestolecia współpracy artystki z Operą Wrocławską kostiumy jej autorstwa wystawiane były

na wystawie „Kostiumeria” we wrocławskim Ratuszu.

W 2008 i 2009 r. kostiumy Małgorzaty Słoniowskiej prezentowane były na VI i VII Gali Międzynarodowego Konkursu Off Fashion w Kielcach.

Natomiast w grudniu 2008 r. w Centrum Scenografii Polskiej

w Katowicach, w ramach ekspozycji „W przestrzeni Uniwersum/labiryncie śmierci – Inscenizacje plastyczne oper Krzysztofa Pendereckiego” prezentowano kostiumy zaprojektowane przez artystkę do wrocławskiej inscenizacji „Raju utraconego” K. Pendereckiego.

W zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdują się kostiumy autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej do „Kantaty

o kawie” i „Kantaty chłopskiej” J.S. Bacha, wystawianych w Operze Wrocławskiej.

Uznanie przyniosły jej scenografie zrealizowane w innych teatrach m.in. do „Szeherezady” M. Rimskiego-Korsakowa, „Hallo Dolly” J. Hermana, „Peer Gynta” E. Griega”, „Napoju miłosnego”

i „Don Pasquale” G. Donizettiego, „La serva padrona” G.B.Pergolesiego a także scenografia do filmu telewizyjnego „Gwiazda” w reż. S. Szlachtycza. Stale współpracuje z teatrami operowymi w kraju i za granicą.

Efekty jej pracy – kostiumy i scenografie – są utrwalane przez publiczność i często tytuł spektaklu operowego bywa kojarzony

z niezapomnianymi kostiumami Jej autorstwa, niezwykle barwnymi i przykuwającymi uwagę widzów jak np. w „Kantatach o kawie” J. S. Bacha /2000/. „Borysie Godunowie”

M. Musorgskiego /2007/,,Opowieściach Hoffmanna"/2009/

Artystka została odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem, Merito de Wratislawia - Zasłużony dla Wrocławia.

Małgorzata Słoniowska

Kostiumy

bottom of page